400 TL üzeri tüm alışverişlerinize KARGO ÜCRETSİZ

DAHA SAĞLIKLI BIR YAŞAM ICIN : ORGANIK MI YOKSA ORGANIK OLMAYAN MI?

 

Organik gıdaya olan talep son 20 yılda arttı ve artmaya devam ediyor. 

Organik ve organik olmayan (inorganik) gıda arasında tercih yaparken kafanızda çeşitli sorular oluşuyor. Peki organik gıda nedir ve neden normal gıdadan daha iyidir? Cevap basit, 'organik' terimi gıdanın ne şekilde üretildiğini ifade eder.

"Organik tarım, biyolojik çeşitlilik, biyolojik döngüler ve toprak biyolojik aktivitesi dahil olmak üzere tarımsal ekosistem sağlığını destekleyen ve geliştiren bütünsel bir üretim yönetim sistemidir. bölgesel koşullar, yerel olarak uyarlanmış sistemler gerektirir. Bu, sistem içindeki herhangi bir özel işlevi yerine getirmek için sentetik malzemelerin kullanılmasının aksine, mümkün olduğunda agronomik, biyolojik ve mekanik yöntemler kullanılarak gerçekleştirilir." (FAO/WHO Codex Alimentarius Komisyonu, 1999).

 

Gıdaların organik olarak etiketlenebilmesi için, kimyasallardan ve katkı maddelerinden arınmış olmaları gerekir.

Şimdi soru şu: Hangi besinin organik, hangi besinin organik olmadığı nasıl anlaşılır? Bu cevabı gıda ambalajlarının arkasında bulabilirsiniz. Bir ürün paketlenmişse organik ürün olduğunu üzerindeki etiketinden ve etiketinde bulunması gereken; organik tarım logosu, kontrol ve sertifika kuruluşu kodu ve logosu, Yönetmeliğe göre üretildiğine dair ifade ve sertifika numarasını bakarak anlayabiliriz .

 

Dolayısıyla  bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacak organik gıda ve organik olmayan gıda aşağıdaki şekilde farklılıklar gösterir.

  • Organik gıda da pestisitler veya ilave kimyasallar yok:

Organik gıda ürünlerinin sizin için daha iyi olmasının en büyük nedenlerinden biri de budur. Ürünlerin herhangi bir kimyasal veya böcek ilacı kullanılmadan doğal olarak yetiştirilmesi, onu daha saf ,vitaminler açısından daha zengin ve sağlıklı kılar.

  • Nitrat seviyeleri daha düşüktür. Organik olmayan gıdalarda ise 0 ve daha fazla nitrat bulunur. Bu demektir ki  daha az nitrat tüketmek, daha az hastalık riski .

 

  • Beslenme Açısından Zengin:
  • Organik gıdaların işlenmesi güvenlik önlemleriyle yapıldığı için çiftçiler mahsule zararlı kimyasalların karışmamasını sağlar.Organik gıdaların  organik olmayan gıda maddelerine göre daha fazla besin maddesi içerebileceğini söyleyebiliriz.

 

Hangisi Daha Sağlıklı - Organik Gıda mı yoksa Organik Olmayan Gıda mı?

 

Organik olmayan gıdaların fiyatı organikten daha az olabilir. Ancak faydaları daha az. Hiç kimse birkaç kuruş tasarruf etmek için sağlığından ödün vermek istemez. Organik gıda ile organik olmayan gıdayı karşılaştırırsak, organik gıdanın daha besleyici ve sağlığımız için faydalı olduğu bilinmektedir.

Karşılaştırıldığında, organik gıdalar zararlı böcek ilaçları içermez ve doğal süreçler kullanılarak yetiştirilir. Oysaki organik olmayan gıdaları, uygun şekilde yıkadıktan sonra bile gitmeyen  zararlı kimyasallar içermektedir.

Bu nedenle organik gıda tüketmek zararlı hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir. Çalışmalar, organik gıda tüketen kişilerin toksin maruziyetini ve pestisit kalıntılarını azaltabileceğini göstermiştir.

Son olarak, organik olarak yetiştirilen gıdalar, sürdürülebilir tarımı teşvik ettiği, toprağın verimliliğini koruduğu ve ekosistemi dengede tuttuğu için bir bütün olarak gezegenimiz için iyidir.